Jak dobrze naświetlać zdjęcia - ekspozycja w fotografii [wideoporadnik]

Fot. Tomasz Woźny

Fot. Tomasz Woźny

Na Fotoblogii rozpoczynamy nowy cykl wideoporadników. Zaczynamy od fundamentu w fotografii, czyli teorii ekspozycji. Brzmi groźnie, ale w rzeczywistości jest bajecznie proste. Co to jest ekspozycja, jak jasne ma być zdjęcie i co ma do tego czułość serca fotografa? Opowiada Tomasz Woźny.

Ekspozycja to stopień naświetlenia zdjęcia, czyli ? mówiąc po ludzku ? to, jak jasne jest zdjęcie. Na ekspozycję mają wpływ trzy elementy: przysłona, czułość ISO oraz czas naświetlania. Zobaczcie, jak opanować ekspozycję i świadomie korzystać z tych trzech elementów.

____________

Tomasz Woźny ? urodził się we Wrocławiu w 1984 roku. Skończył Dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo zajmuje się fotografią od 3 lat. Współpracuje z agencją FORUM oraz Polska The Times. Jako freelancer publikował między innymi w Dużym Formacie, Rzeczpospolitej, Forbsie, Dzienniku, Super Expressie. Laureat między innymi konkursów Grand Press Photo 2010 oraz BZ WBK Press Foto 2010.

____________

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać